ساپیوسکشوال چیست؟

ساپیوسکشوال

امروز در این مقاله از سایت فروشگاهی خرید کاندوم ،بامشاد می خواهیم در مورد ساپیوسکشوال توضیح دهیم. پیش از هر چیز بهتر است ببینیم معنای این واژه چیست. ساپیوسکشوال، به انگلیسی Sapiosexual، از دو کلمهٔ «Sapiens» به معنای باهوش یا خردمند، و «Sexual» تشکیل شده است. طبق تعریفی که در دیکشنری اوربان (Urban) برای این واژه ارائه شده، شخصِ ساپیوسکشوال کسی است که برای برقراری رابطهٔ جنسی، بیش از هر چیز دیگری هوش و ذکاوت طرف مقابلش را ملاک قرار می‌دهد. به بیان بهتر، این شخص بیشتر از آنکه به ظاهر زیبا و دیگر ویژگی‌های این‌چنینی اهمیت بدهد، به‌دنبال یافتن ویژگی یادشده در طرف مقابلش خواهد بود. برای اشخاص ساپسوسکشوال ظاهر اهمیتی ندارد، آن ها به دنبال کسانی می گردند که ذهن نافذ، کنجکاو و جسور داشته باشد،( به این معنی که از مطرح کردن پرسش ها و و مسائل غیر روتین واهمه‌ای نداشته باشند.) آن ها به واسطه ذهنیت و نوع نگرش شخص مقابلشان تحریک می شوند و دیدگاه و فراست او برایشان هیجان انگیز و مجذوب کننده خواهد بود.

تداخل عقل و قلب

ویژگی‌های اشخاص ساپیوسکشوال

یکی دیگر از ویژگی‌های اشخاص ساپیوسکشوال، تمایل‌شان به شرکت در مباحث فلسفی، سیاسی یا اجتماعی است. این گفت‌وگوها موجب تحریک‌شان می‌شود. با وجود اینکه تمایل این افراد در قالب رابطهٔ جنسی تعریف و تکمیل می‌شود، موارد کمیاب‌تری هم وجود دارند که در رابطهٔ جنسی درگیر نمی‌شوند. برای نمونه می‌توان به عشق‌ها یا دوستی‌های افلاطونی (منظور روابطی است که منجر به رابطهٔ جنسی نمی‌شوند) اشاره کرد که افراد حاضر در آن‌ها، معمولا دارای تمایلات ساپیوسکشوال هستند. برای ابهام‌زدایی بد نیست به این نکته هم اشاره بشود که ساپیوسکشوال، نوعی تمایل جنسی است و نباید با گرایش جنسی (دگرجنس‌گرا، هم‌جنس‌گرا و …) اشتباه گرفته بشود.

عشق به هوش

در ادامه مطلب به نشانه های رایج افرادی می پردازیم که دارای تمایل ساپیوسکشوال هستند:

1- عاشق بحث و گفت و گو هستند

اولین نشانه بارز این افراد این است که اگر کسی آن‌ها را به شرکت در مباحثه‌ای بخصوص دعوت کند، با احساس تعمق بیشتری جذب آن‌ها خواهند شد و اهمیت بسیاری به آن ها خواهند داد.

شخص ساپیوسکشوال با دادن القابی مانند یک‌دندگی یا ریاکاری آن‌ها را قضاوت نخواهد کرد و اشتیاق و عطش‌شان برای گفت‌وگوهای هوشمندانه را تحسین خواهد کرد.

2- مدرک علمی برایشان بی اهمیت است.

مدرک علمی برای اشخاص ساپیوسکشوال ملاک نیست و همان طور که گفتیم مهم‌ترین ملاک‌شان، هوش و ذکاوت است. این اشخاص عادت دارند بادقت و تعمق بیشتری شخصیت و رفتار های ریز و درشت سایرین را زیر نظر بگیرند.

این موضوع تا جایی پیش می رود که اگر در پس ظاهر آراسته و زیبای دیگران دانش و ذکاوت مد نظرشان را پیدا نکنند، حضور در کنار آن‌ها برایشان کسل‌کننده خواهد بود و تمایلی به ارتباط برقرار کردن با آن ها ندارند. برای این اشخاص حتی تصور اینکه با چنین کسی زیر یک سقف بروند، دشوار است. اشخاص ساپیوسکشوال، بیش از آنکه به میزان درآمد یا شغل و دیگر مسائل این‌چنینی توجه کنند، هوش و ذکاوت طرف مقابل‌شان را ملاک انتخاب خود قرار می‌دهند.

ساپیوسکشوال

3- هوش و ذکاوت بالا

هوش و خرد بالا در کنار گفت‌وگوهای مفهومی بین طرفین، موجب تحریک اشخاص ساپیوسکشوال می‌شود و برایشان نوید بخش است. بیشتر ما از گفت‌وگویی خوب که هدفی را دنبال کند لذت می‌بریم، اما تفاوتی که شخص ساپیوسکشوال با دیگران دارد این است که طی روندی روزانه، به گفت‌وگو با کسی که خودش انتخاب کرده است نیاز دارد. اگر این خواسته‌اش برآورده نشود، احساس کمبود خواهد داشت. کسانی که دربارهٔ افکار یا پرسش‌ها یا اطلاعات‌شان دربارهٔ زندگی صحبت می‌کنند،از طرف این اشخاص مورد تحسین قرار میگیرند و در نظرشان جذابیت ویژه‌ای پیدا خواهند کرد.

4. جذابیت ظاهری را هم تحسین می‌کنند

این دسته از افراد جذابیت ظاهری را هم تحسین میکنند اما به گفت‌وگو علاقهٔ بیشتری نشان می‌دهند. مشخصا می دانید برای اینکه جذب کسی بشوید، جذابیت ظاهری او هم اهمیت دارد و نمی‌توان این مسئله را انکار کرد. اما اشخاص ساپیوسکشوال، نمی‌توانند صرفا به ظاهر زیبا بسنده کنند و فرد مورد نظر خود را انتخاب کنند. مسئله کلیدی برای آن‌ها، گفت‌وگو کردن است و هر چقدر هم کسی چهره زیبا و دلنشین داشته باشد.

اختلال جنسی

5-از اشخاص از گفت‌وگوهای کوتاه‌ مدت بیزار هستند

آن ها احساس خوش آیندی نخواهند داشت از بودن در کنار کسی که نتوانند با او گفت‌وگویی مفهومی و بلندمدت داشته باشند. گفت‌وگوی سرسری و بی جزئیات کابوس بزرگ آن‌هاست و به‌جای گوش دادن به کسی که به‌عنوان مثال می‌خواهد دربارهٔ سردی یا گرمی هوا صحبت کند، ترجیح می‌دهند در خلوت و سکوت خودشان سر کنند.

بیشتر کسانی تحسین اشخاص ساپیوسکشوال را برمی‌انگیزند و مورد توجه این افراد قرار می گیرند که با استفاده از دانش و ذکاوت‌شان به گفت‌وگو شاخ و برگ بدهند و با مطرح کردن سؤال‌ها و ایده‌های مختلف، آن را به گفت‌وگویی ثمربخش و جامع تر تبدیل می کنند.

6- پیدا کردن شناخت بهتر از دیگران

این افراد هر چه بیشتر کسی را بشناسند بیشتر جذب او خواهند شد. برخلاف انسان‌های معمولی که احتمالا در نگاه اول شیفتهٔ یکدیگر می‌شوند، اشخاص ساپیوسکشوال به‌ تدریج درگیر رابطه می‌شوند. در واقع آن‌ها تمایل دارند برای پی بردن به عمق وجود دیگران و دانش و هوش بالایشان زحمت بکشند.

تمایلات زناشویی

کسی که شاید نتوان گفت جذاب‌ترین شخص در جمع است، اما از رفتار و سکناتش این طور بربیاید که نوعی شیفتگی و عطش برای زندگی و مسائل مختلف در او وجود دارد.

در این مطلب سعی بر آن بود تا در حد امکان، اطلاعاتی دربارهٔ ساپیوسکشوال و نشانه‌های کسانی که تمایلات این‌چنینی دارند، در اختیارتان قرار بدهیم. در پایان بهتر است به این نکته هم اشاره‌ای بشود که هر چند مدت‌زمان چندان زیادی از توجه روان‌شناسان به این تمایل جنسی نمی‌گذرد، قدمت آن در روابط انسان‌ها بسیار طولانی‌تر از آن چیزی است که احتمالا فکر می‌کنید. در مقاله‌ای تحت‌عنوان «چیست که باعث جذابیت چیزی بخصوص می‌شود؟» به قلم مارک بانس‌چیک، توضیحاتی دربارهٔ این مسئله عنوان شده است که ویژگی‌های شخصیتی انسان‌ها نقش بسیار مهمی در جذاب به نظر رسیدن‌شان دارد. او دیالوگی از کتاب ضیافت افلاطون (رساله‌ای است روایی در باب عشق) را به‌عنوان شاهد ادعایش می‌آورد. شخصیت اصلی در این کتاب، که همان سقراط است، نه پول دارد، نه مقام و منصب، و نه ظاهر زیبا، اما کاریزماتیک و زیرک است و این ویژگی‌ها باعث جذابیتش می‌شوند. با استناد به محتوای این کتاب می‌توان به این نکته پی برد که ماهیت روابط انسانی در گذر سال‌ها تغییر عمده‌ای نکرده است و تمایل ساپیوسکشوال در روابط جنسی، حداقل قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد.

از نظر شما متشکریم پشتیبانی فروشگاه بامشاد
Mohammad
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.