کاندوم زنانه

کاندوم زنانه

از عمده تفاوت های میان کاندوم مردانه با کاندوم زنانه این است که کاملا داخل مهبل (واژن) را مي پوشاند و از بارداري ناخواسته و انواع بيماري هاي مقاربتی منتقله از راه جنسي مانند ايدز و… پيشگيري مي نمايد. از ویژگی های کاندوم زنانه این است که در هر دو انتهاي کاندوم زنانه يک حلقه انعطاف پذير قرار دارد. حلقه انتهايي بسته لوله، داخل مهبل (واژن) قرار مي گيرد تا در هنگام مقاربت کاندوم را در داخل مهبل نگه دارد. حلقه انتهايي باز لوله در راه ورودي مهبل و خارج از آن قرار مي گيرد. اين حلقه مانند يک راهنما هنگام دخول عمل مي کند. به صورتی که شما می توانید از آن به عنوان یک نقشه راه برای شروع آمیزش استفاده کنید. استفاده از کاندوم زنانه بسیار تاثییر گذار در جلوگیری از بارداری است. البته باید بدانید اگر به درستي و به طور مداوم از کاندوم زنانه  استفاده نشود، ميزان تاثيرگذاري آن خيلي کمتر مي شود.

کاندوم زنانه

مزایای استفاده از کاندوم های زنانه عبارتند از:

 • می توان آن را بدون نیاز به نسخه پزشک تهیه نمود.
 • تا 8 ساعت قبل از مقاربت می توان آن را داخل واژن قرار داد.
 • کاندوم زنانه از انتقال بیماریهای عفونی مقاربتی مثل ایدز جلوگیری می کند.
 • استفاده از  کاندوم زنانه در ایجاد حاملگی های بعدی مشکل ایجاد نمی کند.
 • کاندوم زنانه از آسیب رسیدن به مهبل در هنگام مقاربت جلوگیری می کند.
 • استفاده از کاندوم زنانه باعث کاهش تحریک آلت تناسلی مرد نمی شود.
 • از آنجایی که این کاندومها فاقد لاتکس می باشند، می توان برای افرادی که به لاتکس حساسیت یا آلرژی دارند استفاده نمود.
 • اگر همسر شما حاضر به استفاده از کاندوم مردانه نیست، شما به عنوان شریک جنسی می توانید از کاندوم زنانه استفاده نمایید.
 • استفاده از پلی اورتان در کاندوم زنانه باعث حساسیت کمتر نسبت به استفاده از لاتکس در کاندوم مردانه می شود.
 • کاندوم زنانه اگر درست استفاده شود، باعث جلوگیری از بارداری و بسیاری از بیماریهای مقاربتی می شود.
 • جنس کاندوم زنانه نازک بوده و انتقال گرما نسبت به کاندوم مردانه، به راحتی صورت گرفته و حس می شود.
 • انتهای باز کاندوم که خارج از مهبل قرار می گیرد، ممکن است در اثر سایش با کلیتوریس باعث نحریک بیشتر زن شود.
 • کاندوم زنانه را می توان با روان کننده ها و چرب کننده ها نیز استفاده کرد.
 • محل خاصی برای نگهداری نیاز ندارد زیرا تغییرات دمایی روی پلی اورتان تاثیر نمی گذارد. معمولا تاریخ انقضای آن 5 سال پس از تولید می باشد.

کاندوم زنانه

استفاده از کاندوم زنانه آسان بوده ولي استفاده و عادت نمودن به آن، نياز به تمرين دارد. برای استفاده شما می بایست بسته کاندوم را با دقت باز کنید. سپس یک مکان مناسب پیدا کنید و بدون هیچ استرسی يک موقعيت مناسب و راحت براي قرار دادن کاندوم داخل واژن انتخاب کنيد. سپس می بایست یکی از پاهایتان را روی صندلی یا تختی قرار دهید و کاندوم را درون مهبل خود جا دهید. چنانچه این شیوه برایتان سخت است می توانید بنشینید و سپس پاهایتان را از یکدیگر باز کنید و یا حتی در حالت خوابیده کاندوم را در مهبل خود جای دهید.

نحوه جا گذاری به این صورت است که شما می بایست حلقه داخلی کاندوم را با انگشت شست و میانی و در حالی که انگشت اشاره در موقعیت وسط حلقه می باشد فشار دهید.حلقه باريک و دراز مي شود. با دست ديگر لبهاي خارجي مهبل را باز کنيد و کاندوم را به آرامي داخل واژن نماييد.مي توانيد قبل از استفاده، از روان کننده ها براي داخل کردن راحت تر استفاده کنيد.

ضمنا مطمئن شويد که کاندوم درست و مستقيم داخل مهبل قرار گرفته است و پيچ و تاب نخورده باشد. حلقه خارجي بايد خارج از واژن باقي بماند و همچنین بهتر است هنگام آميزش، آلت مرد با دست به داخل کاندوم هدايت شود تا از ليز خوردن و داخل رفتن آن خارج از کاندوم جلوگيري شود. نکته قابل توجه این است که پس از استفاده از کاندوم زنانه و برقراری آمیزش جنسی باید قبل از بلند شدن و ایستادن، آن را از مهبل خارج نمایید.

روش خارج کردن و از بين بردن کاندوم

براي خارج کردن کاندوم زنانه از مهبل تان می بایست، ابتدا حلقه خارجي کاندوم را به آرامي بچرخانيد و سپس آن را بيرون بکشيد تا مايع منی از آن بيرون نريزد. توجه داشته باشيد که قبل از ايستادن آن را خارج نماييد. بعد آن را داخل کيسه پلاستکي گذاشته و دور بيندازيد. مراقب باشيد که آن را داخل توالت نيندازيد.

کاندوم زنانه

همواره آگاه باشید احتمال پاره شدن کاندوم در حين عمل جنسي نزدیک به 1 درصد می باشد و اگر چنین اتفاقی افتاد می بایست کاندوم جدیدی جایگزین، کاندوم قبلی کنید. یادتان باشد استفاده از کاندوم چه از نوع مردانه و چه از نوع زنانه در آمیزش لازم است.

امروزه به عنوان افرادی که در قرن بیست و یکم زندگی میکنیم باید سواد جنسی خود را برای برقراری رابطه جنسی سالم بالا ببریم. یکی از مواردی که در روابط جنسی کنترل نشده رخ می‌دهد بارداری ناخواسته است. سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که بارداری ناخواسته آسیب های روحی و جسمی زیادی به زنان وارد می‌کند. همین امر لزوم برقراری رابطه جنسی کنترل شده را می‌رساند. به خاسر بسپارید برقراری رابطه جنسی سالم از انتقال بیماری های آمیزشی پیشگیری می‌کند و همین امر این رابطه را به رابطه‌ای لذت بخش برای شما و پارتنرتان تبدیل می‌کند.

آمارها نشان داده‌اند که بیماریهای جنسی در میان جمعیت جوان هر جامعه که بالاست. یکی از دلایل این امر عدم آگاهی و سواد جنسی این بخش عظیم از جمعیت جامعه است.

به عنوان شهروند قرن بیست و یکم ما به شما نمی‌گوییم چه کاری انجام دهید. ما تنها اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهیم. این شما هستید که تصمیم می‌گیرد از کدام روش برای حفاظت از سلامتی خود استفاده کنید.

Mohammad
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.